Deti 0-6 rokov

Metóda Montessori vo výučbe cudzieho jazyka

„Počujem a zabudnem. Uvidím a zapamätám si. Uchopím a pochopím.“

V našej jazykovej škole LEONARDO používame túto metódu pri výučbe jazyka. Mnohí rodičia už čo-to počuli o metóde Montessori, možno niektorí ju aj zapájajú do výchovného procesu a ani o tom nevedia. Ako vlastne táto metóda vznikla?

MARIA MONTESSORI (1870-1952):
Maria bola talianska lekárka a pedagogička, ktorá v roku 1896 ako prvá žena v Taliansku promovala na vysokej škole v odbore lekárstvo. Postupne si prehlbovala svoje vzdelanie v oblasti antropológie, biológie a psychológie. Po štúdiách pracovala ako asistentka na Univerzitnej psychiatrickej klinike v Ríme, kde sa zameriavali na výchovu mentálne postihnutých detí. Neskôr pracovala ako vedúca školy pre liečebných pedagógov, vykonávala prax detskej lekárky a viedla katedru antropológie na univerzite v Ríme. V roku 1907 otvorila Maria Montessori Dom detí, určený pre chudobné deti v predškolskom veku. Tu sa začala jej cesta k vypracovaniu materiálov a pomôcok pre zmyslovú výchovu detí v predškolskom veku. Už v roku 1908 sa Maria Montessori postupne vzdala všetkých prestížnych postov – opustila kliniku, univerzitu a ukončila aktívnu lekársku prax. Nasledovala jej viac ako 40-ročná pedagogická a výskumná činnosť, spojená so spisovateľskými aktivitami a neskoršou prednáškovou činnosťou. Pri svojej práci si hneď v počiatkoch uvedomila, že deti celkom prirodzene a nenútene vstrebávajú veľké množstvo znalostí zo svojho bezprostredného okolia a to ju inšpirovalo k celoživotnému úsiliu o reformu vzdelávania. Mnohoročným pozorovaním a radou pedagogických experimentov vytvorila výučbovú sústavu, ktorá je dnes rozšírená po celom svete a veľmi uznávaná v takých krajinách ako Nemecko, Holandsko, Taliansko, Rakúsko či Čína.

Ako to prebieha u nás:
Pri výučbe cudzieho jazyka používame na všetko obrázky a pomôcky, takže dieťatko daný výraz počuje, vidí ho a môže si ho aj chytiť. Preto si dokáže veľmi rýchlo zapamätať dané slovíčko bez toho, aby sa vôbec použila slovenčina.